Ostatnią notkę poświęciłam jednemu z najbardziej znanych i najszerzej rozpowszechnionych w naszym kręgu kulturowym ziół – rumiankowi. Swoją uwagę skupiłam wówczas na jego szerokich zastosowaniach zdrowotnych. To jednak nie wyczerpuje tematu, bowiem ta wspaniała roślina może przydać nam się także wtedy, gdy korzystając z pomocy natury chcemy dbać o swój wygląd. Nieprzypadkowo zioło to jest obecne w składzie wielu popularnych kosmetyków – kremów, maseczek, szamponów – i to zarówno tych naturalnych, jak i napompowanych szkodliwą chemią. Dlaczego rumianek jest tak cenny? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Ulga dla podrażnionej lub chorej skóry

Jednym z podstawowym zastosowań rumianku w kosmetyce jest poprawianie przemiany materii naszej skóry i wzmacnianie jej właściwości regeneracyjnych przy różnorakich podrażnieniach. Dzięki składnikom o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym świetnie sprawdza się także przy walce z powszechnie występującymi chorobami i uciążliwościami rujnującymi naszą cerę, takimi jak grzybica czy trądzik. Na uwagę zasługuje w tym wypadku prostota i elastyczność zastosowań: można przygotować domowej roboty krem z dodatkiem rumianku, można nasączać nim kompresy i przemywać ciało, albo też stosować go jako dodatek do kąpieli (są nawet na rynku gotowe rozwiązania w postaci płynów do kąpieli z zawartością omawianego zioła). Rumianek nadaje się również do przygotowania tzw. „parówki” – nie mylić z jedzeniem 😉 Chodzi o inhalowanie i wystawianie twarzy na działanie pary pochodzącej z wody, do której wrzucono odrobinę naszej cudownej rośliny. To świetny sposób na usuwanie zanieczyszczeń, a przy tym banalnie prosty w przygotowaniu – potrzebujemy zaledwie miski, trochę gorącej wody i rumianku. Najlepiej nadaje się on dla osób o cerze normalnej i suchej, przy czym panie o suchszej skórze powinny się ograniczać – w takiej sytuacji najlepiej przygotowywać taką domową saunę nie częściej niż raz w tygodniu.

Rumianek, a Twoje włosy

To kolejny powód, dla którego bardzo cenię sobie to zioło: ma zbawienny wpływ na włosy. Trzeba przy tym od razu powiedzieć, że w tym zakresie nie przysłuży się każdemu. Cenny będzie głównie dla blondynek, bowiem posiada silne właściwości rozjaśniające. Jeśli więc jesteś właścicielką blond czupryny, albo masz ochotę trochę ją rozjaśnić – nie krępuj się! Rumianek pomoże twoim włosom się zregenerować, sprawi też, że znacznie łatwiej posłuchają twojej szczotki o poranku. Dodatkowo nada im wspaniały połysk i elastyczność i odżywi cebulki. Dbając o skórę naszej głowy zapobiegnie też powstawaniu łupieżu. A wszystko to dzięki spłukaniu włosów naparem z niego parę razy w tygodniu. Czego chcieć więcej?

Przestroga na koniec

Na koniec mała uwaga – jakkolwiek w rumianek zawiera substancje antyalergiczne, to jednak sam z siebie bywa alergizujący. Stosując go zwracajcie więc uwagę na oznaki uczulenia – jeśli wystąpią jakiekolwiek podrażnienia, odstawcie go bezzwłocznie albo skonsultujcie się z lekarzem. Niestety – nie ma na świecie takich rzeczy, które nadawałyby się dla każdej z nas.