Przy okazji ostatniej notki na temat mięty skupiłam się na jej zastosowaniach kuchennych i właściwościach zdrowotnych. Mięta sprawdza się jednak rewelacyjnie także w szeroko rozumianej pielęgnacji naszego ciała, a jej wyjątkowy, bardzo mocny zapach czyni z tego zioła nieoceniony składnik różnego rodzaju domowych kosmetyków.

Mięta, a zdrowa i piękna skóra

Jeśli miewasz problemy z opryszczką, nie znajdziesz pośród ziół lepszego sojusznika niż Mentha Piperita – ma działanie przeciwświądowe i znieczulające, więc przyniesie ci ulgę, a dzięki swoim składnikom przeciwzapalnym, przeciwwirusowym i antybakteryjnym pomoże trochę szybciej przywrócić skórę do jej naturalnego stanu, łagodząc przebieg choroby. Mięta może przyspieszyć proces gojenia pęcherzy, które pojawiają się na skórze w rezultacie opryszczki. Nie bez znaczenia jest także dobrze znane, przyjemne uczucie chłodu, przynoszące komfort, który w tym niełatwym czasie z pewnością docenisz. Z tych samych powodów mięta sprawdza się dobrze również w przypadku bliskiej krewnej wirusa opryszczki – ospy wietrznej, a według niektórych badań może być nawet skuteczna w walce ze stanowiącymi przyczynę grzybicy skóry dermatofitami.

By korzystać z tych wszystkich dobrodziejstw wystarczy zmiażdżyć w moździerzu parę listków i natrzeć nimi dotknięte chorobą miejsce. Można też oczywiście podejść do sprawy bardziej ambitnie i przygotować domowej roboty krem – np. w oparciu o olej kokosowy, którego zapach, nawiasem mówiąc, fajnie się z miętą komponuje. Wówczas zyskujemy możliwość dodania także paru innych składników, np. któregoś z ziół opisywanych przeze mnie przy okazji poprzednich notek.

Wreszcie, przy dużych temperaturach, suchym powietrzu – lub też gorączce – olejek z mięty może przydać się także do zmiękczania i wygładzania spierzchniętych warg.

Dla włosów, zębów i w kosmetykach

Jest kilka sposobów na wykorzystanie mięty do pielęgnacji włosów. Jedno z podstawowych zastosowań to walka z łupieżem – wystarczy kilka kropel olejku miętowego dodanych do szamponu (tak sklepowego, jak i przyrządzonego własnoręcznie), by skutecznie pozbyć się tego typu problemów. Przygotowanie maseczki ze świeżej mięty, albo wmasowanie olejku z niej w skórę głowy, może natomiast zauważalnie przyspieszyć porost włosów.

Dzięki swoim orzeźwiającym właściwościom i mocnemu zapachowi omawiane zioło często bywa też stosowane jako składnik różnego rodzaju kosmetyków i dokładnie w takiej samej roli można stosować je w domowych warunkach. Najpopularniejsze, a równocześnie najbardziej oczywiste są z pewnością miętowe pasty do zębów na bazie sody oczyszczonej i olejku kokosowego – to doskonała, naturalna alternatywa dla wątpliwej jakości produktów sklepowych. Mięta świetnie sprawdza się też w domowej roboty perfumach (przygotowywanych np. w oparciu o olejki eteryczne), choć w ich wypadku warto pamiętać, że charakterystyczna woń może okazać się zbyt wyrazista, dlatego dobrym pomysłem jest zmieszanie mięty z innymi zapachami, np. rozmarynem, albo wanilią – tę drugą, kombinację polecam w szczególności.

Na koniec jeszcze drobna przestroga: mięta bywa alergenem, stosowana zewnętrznie, u niektórych osób może wywoływać podrażnienia skóry. Zachowajcie pewną ostrożność i odstawcie natychmiast w razie wystąpienia podobnych objawów. Olejek miętowy nie jest również wskazany dla kobiet w ciąży.