Jak być może zauważyłyście, z opisywanymi przeze mnie, leczniczymi ziołami niejednokrotnie wiążą się różnego rodzaju mity i historie, którymi starożytni (najczęściej Grecy) starali się podkreślać ich niezwykłe właściwości i zbawienny wpływ na ludzkie zdrowie. Nie inaczej jest i w przypadku mięty: nazwa Mentha, wzięła się od imienia nimfy Minte, niedoszłej kochanki samego Hadesa – władcy królestwa zmarłych. Została ona zamieniona w roślinę przez Persefonę, zazdrosną żonę boga Podziemia. I gdyby tak wierzyć w mity, można by rzec: chwała Ci za to Persefono, bo dzięki temu w ludzkie ręce trafiła naprawdę wspaniała roślina!

Dla orzeźwienia, smaku i zapachu

Inaczej niż w przypadku większości omawianych ziół, wymieniania zalet mięty nie zacznę od zwracania uwagi na jej właściwości lecznicze. Zamiast tego najpierw poruszę temat niezwykłego, mocnego i orzeźwiającego smaku i zapachu, z których znamy tę roślinę. Prawdopodobnie wszyscy z nas wiedzą jak świeże, rześkie i jakby chłodne zdaje się powietrze po zjedzeniu miętowego cukierka. Niektórzy z nas pamiętają jak jeszcze we wczesnej młodości, wracając do domu żuli miętową gumę, by zamaskować zapach papierosów 😉 Te właściwości naszego cudownego zioła są znane od niepamiętnych czasów. W starożytnej Grecji dzięki swojemu mocnemu zapachowi, było ono używane m.in. do maskowania zapachu rozkładu przy rytuałach pogrzebowych i w podobnych celach miętę wykorzystuje się po dziś dzień – jest przydatna wszędzie tam, gdzie przykre zapachy utrudniają ludziom życie.

Mięta doskonale nadaje się do przyrządzenia napojów orzeźwiających, przy czym wspaniałe jest to, że nie potrzeba tu żadnych zmyślnych receptur – przyrządzenie jest banalnie proste, a pozostałe składniki można znaleźć w każdym sklepie spożywczym. Przykład? Proszę bardzo! Weź kilka 5-6 listków mięty, dwie dorodne cytryny (alternatywnie można korzystać z limonek, a nawet mandarynek, grejprfutów czy dowolnej kombinacji tychże) i butelkę wody mineralnej. Połówkę limonki/cytryny pokrój w plastry i wrzuć do dzbanka, dodając sok wyciśnięty z reszty (1,5 owocu). Jeśli lubisz słodki smak dorzuć kilka listków stewii i zalej 100 ml wrzątku. Następnie wymieszaj, dolej wodę mineralną, wrzuć miętę i wstaw całość do lodówki na parę godzin. Czym dłużej postoi, tym lepiej smakuje, choć w gruncie rzeczy do picia nadaje się właściwie od razu. Taki prostej roboty domowy produkt w lecie z łatwością zastąpi paskudne, po brzegi wypełnione chemią napoje gazowane. Jeśli zaś naprawdę nie masz czasu jest wyjście jeszcze prostsze – odkręć butelkę świeżej wody mineralnej i wrzuć do środka parę listków mięty. Potrząśnij i odstaw wszystko do lodówki na pół godziny. Et voila! Uwierzcie mi, efekty potrafią być zaskakujące.

Zbawienny wpływ na zdrowie

Miejsce na mojej liście ziół, na które warto zwracać uwagę mięta zawdzięcza jednak oczywiście nie tylko fantastycznemu smakowi i zapachowi. To niepozorne zioło jest także istną skarbnicą substancji korzystnych dla ludzkiego zdrowia. Pośród wielu gatunków mięty największą popularność zdobyły sobie dwa: mentha piperita (pieprzowa) oraz mentha spicata (zielona), przy czym ich działanie i walory są generalnie podobne. Omawiane zioło zawiera m.in. olejek eteryczny, flawnoidy, karoten, garbniki, gorycze, mentol oraz witaminę A i C.

Podstawowym zastosowaniem mięty jest wspomaganie procesów trawienia i leczenie różnorakich problemów z tymże: wzdęć, zaparć i tym podobnych. Mięta ma działanie wiatropędne, a zawarty w jej listkach metanol zwiększa wydzielanie żółci, co sprawia, że miętowy herbatka stanowi idealny suplement do każdego ciężkostrawnego posiłku. Badania kliniczne wykazały także, że mięta zwalcza bakterie zakłócające pracę przewodu pokarmowego. Z kolei inhalowanie naparu z niej pomaga przy chorobach układu oddechowegozmniejsza ból gardła, ułatwia oddychanie, ma działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Wreszcie, miętowa herbata od zarania dziejów była stosowana także jako sposób na walkę z nadmiernym stresem, w tym także wynikłymi z niego bólami głowy.

Jakie Wy znacie zalety lub sposoby użycia mięty? Czekam na Wasze propozycje w komentarzach.